131
1677366

Ljuskrona, för fyra ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med ornament av lejonmaskaroner. Botten med glasskål med sparljus och avslutande pinjekotte. Höjd 89, diameter 55,5 cm.