1313
1653467

Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor, utvikt bräm, glaserad med en grön fortlöpande lotusslinga mot en svart grund. Sigillmärke i underglasyrblått i botten. Diameter 12 cm. Höjd 6,2 cm.

Spricka, ifyllt nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare with a bowl of this decoration in the collection of the Chicago Institute of Art, Credit Line; Bequest of Henry C. Schwab. Reference Number 1941.671.2.