133
1675225

Ljuskrona, för fem ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 440 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med ornament av Medusa- och lejonmaskaroner. Bottenskål av blått glas med sparljus och avslutande pinjekotte. Höjd 81, diameter 65,5 cm.