1348
1653470

Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor med utsvängd mynning, dekor i underglasyrblått av fyrkloade drakar som jagar den flammande pärlan ovan vågformationer. Insidan med en hoppande karp. Diameter 14,8 cm.

Stjärnspricka, ifylld nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare a bowl of this decoration and style in the Royal Ontario Museum, Object number 911.8.36. Credit Line; Gift of Mrs. H.D. Warren.