1359
1664802

Terrin med lock och fat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

I form av granatäpple med grenformat handtag och granatäpplen i relief vid locket. Dekor i underglasyrblått och förgyllning med motiv av pagodlandskap samt blommor. Godronnerat fat. Terrinens längd 16, höjd 13,5 cm. Fatets diameter 24,5 cm.

Lagning vid knoppen på terrinens sida.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare a similar shaped famille rose tureen "China for the West", Howard and Ayers, 1978, Vol I, p. 184 and 185, no. 181.