1361
1676960

Matservis, 45 delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap med figurstaffage. Bestående av: Terrin med lock och fat, (längd terrin 34 cm, längd fat 36 cm), två stekfat (längd 32,5-38 cm), 14 sopptallrikar (diameter 22 cm), 28 mattallrikar (diameter 22 cm).

Sprickor, nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.