Fanerad med bl a jakaranda, mahogny, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Samkomponerad front med inläggningar av en fris med meanderbprd ovan ymnighetshorn inom geometriska inramningar, sidostycken med draperade lagergirlander. Tre lådor, varav den översta med snickarämbetets stämpel "SEAST". Snäpplås. Skiva av grå kalksten. Ej signerad. Längd 92,5, bredd 46,5, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.