14
1679619

Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 790 - 6 710 EUR
5 420 - 7 580 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med bl a jakaranda, mahogny, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Samkomponerad front med inläggningar av en fris med meanderbprd ovan ymnighetshorn inom geometriska inramningar, sidostycken med draperade lagergirlander. Tre lådor, varav den översta med snickarämbetets stämpel "SEAST". Snäpplås. Skiva av grå kalksten. Ej signerad. Längd 92,5, bredd 46,5, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.