154
1648108

Fickur, av Paul Lullin (urmakare verksam i London ca 1710-30).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 830 - 5 750 EUR
4 330 - 6 500 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Guld. Yttre boett med rikt driven och ciselerad dekor av genrescen inom reserv omgiven av mönsterslingor mot pikerad botten. Innerboett stämplad IA under krona för Isaac Albert (boettmakare i London, mästare 1734). Urtavla med romerska och arabiska sifferindex, visare av blånerat stål, signerad "LVLLIN / LONDON". Förgylld verksplatta med genombruten och graverad oroklove och balusterformade verkspelare, signerad "Lullin London". Höjd ca 59mm. Vikt ca 75 gram.

Proveniens

Direktör Alfons Lönnell, ägare av både Skeppsta och Mälsåker slott,
Därefter i arv till nuvarande ägare.