157
1665198

Fickur, av Jan Widerstad (urmakare i Stockholm 1785-1834).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Boett i 18k guld, med otydlig boettmakarstämpel, utförd 1819. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, förgyllda visare, signerad "Widerstad. Stockholm", verk med spindelgång, genombruten oroklove, dito signerat samt numrerat "No. 90". Dragnyckel i 18k med genombruten kronknopp av Carl Fredrik Widmark, Köping 1877, fickurskedja i 18k med oidentifierad mästarstämpel. Fickurets höjd ca 67mm. Kedjans längd ca 290mm. Total vikt ca 130 g (kedjan 29 g).