158
1677487

Fickur, av Jacob Ekeroth (urmakare i Stockholm 1755-66).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Boett i 18k guld av Johan Lindqvist (urmakare i Stockholm 1754-79), stämplad B = 1760. Driven dekor av fruktbarhetsattribut inom rokokokartusch. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, verk med balusterformade verkpelare och genombruten oroklove, signerad: "Jb Ekeroth / Stockholm". Höjd ca 52mm. Vikt ca 80 gram.