Boett i 18k guld av Johan Lindqvist (urmakare i Stockholm 1754-79), stämplad B = 1760. Driven dekor av fruktbarhetsattribut inom rokokokartusch. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, verk med balusterformade verkpelare och genombruten oroklove, signerad: "Jb Ekeroth / Stockholm". Höjd ca 52mm. Vikt ca 80 gram.