Fanerad med mahogny. Rak form med avfasade hörn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Fyra lådor, varav den översta med fällbar front och inredning av smålådor. Skiva av cararramarmor. Längd 104, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.