160
1676604

Reseur av Anton Liszt, Wien (verksam 1828-1868), Nyrokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Rik dekor fladdermöss, hjort samt växtlighet. Urtavlan märkt A Liszt in Wien. Nyckel medföljer. Längd 12,3, bredd 8, höjd 19 cm.

Proveniens

Enligt uppgift, Prins Gustaf, Hertig av Uppland (1827-1852)
Genom testamente 1933 från Otto Gripensvärd till dotterson Lars Schuberth.
Därefter till nuvarande ägare.