162
1653371

Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Parisarbeten, François Rémonds art, 1700-talets slut, louis XVI.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 750 - 7 660 EUR
6 500 - 8 670 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons samt vit marmor. Modellerad som stående gripar uppbärandes tre bladhölstrade ljusarmar kring central ståndare med pinjekottsformat avslut, profilerad sockel med rik reliefornamentik. Höjd 50 cm.