164
1666962

Bordslystrar, ett par, för tre ljus, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons, vit marmor, samt glas i porfyrimitation. Obelisk av glas med plym och krönande månskära, bronsmonteringar kopplande halvmånformad ljusring, cylinderformat postament på kvadratisk fotplatta. Höjd 82,5 cm.