166
1657086

Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, Frankrike, 1800-talets senare del, Louis XVI-stil.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Efter Claude Michel Clodion. Förgylld och patinerad brons. Modellerad som vestal vilande på urna. Ljusarmar i form av bärande lagerkvistar. Höjd 59 cm.