193
1672488

Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Loka- Risbergsporfyr från Älvdalens porfyrverk och förgylld brons. Fasetterad ask, lock med spiralvriden fasettering och avslutande knopp i form av blommor. Diameter 12,5, höjd 10,5 cm.