195
1672490

Saltkar, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Loka- Risbergsporfyr från Älvdalens porfyrverk. Fasetterade. Silvermonteringar stämplade Stockholm 1816, otydlig mästarstämpel. Höjd 4 cm.