199
1676550

Porträttmedaljong, efter Johan Tobias Sergel (Sverige 1740-1814), tidigt 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bronspatinerat gips. Föreställande Gabriel Poppius (1770-1856). Verso med påskrift beskrivande proveniens samt med dikt av Bernhard von Beskow: "I vetenskapens värld, i konstens ljusa land / den främling hyllad blev vars dag du här får skåda / och att sitt hjärtas skuld afbörda mot dem båda / han åt BERZELIUS ger ett verk av SERGELLS hand." , Diameter 63,5 cm.

Tilläggslista

Tidigt 1800-tal

Proveniens

Gåva julen 1831 från statsrådet Gabriel Poppius till svärsonen professor Jöns Jacob Berzelius,
därefter i arv inom släkten Poppius

Georg Göthe, J. T Sergels skulpturverk, se kat. nr. 236.
Jämför även ett exemplar i Nationalmusei samlingar: NMSk 967