204
1674899

Tallrik, ur Hedvig Eleonoras Strömsholmsservis, av Nicholas Kelk (mästare i London 1638-88), daterat 1680.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Tenn. Slät spegel och bräm med profilerad kant. Ovansida med graverat monogram "•H•E• •R•S•" under kunglig krona samt mästarstämplar, undersida med gravyr: "STRÖMSHOLM: A.o 1680 •" samt med Londonämbetets Tudorros. Diameter 26,5 cm.

Proveniens

Tennsamlaren Johan Möllers samling,
därefter i arv.