214
1654944

Skäktkniv, Allmoge, av Pehr Schenler (1796-1870) Norrala, Hälsingland, daterad 1843.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
383 - 575 EUR
433 - 650 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Rikt träskuren och polykromt bemålad. Dekor av stiliserat blomsterknippe mot ljusgrå botten, märkt M.P.D 1843. Längd 54 cm.

Proveniens

Svensk privatsamling, Hälsingland.