220
1664381

Skänkskåp, Sverige, sent 1600-tal / omkring år 1700, Karolinsk Barock.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Framtagen originalfärg i rött och brunt. Rak form med profilerade lister och dörrspeglar. Dörrspeglar med målad dekor av blomsterslingor och strålgloria i vitt mot ljusröd botten. Arkitektoniskt utformad inredning av hyllor, lådor och fack. På fyra svärtade kulfötter. Längd 140, bredd 46,5, höjd 94 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Enligt uppgift Christineholms Säteri, Nyköping,
Lars Brobergs Samling.