225
1664383

Matsalsbord, Sverige, 1700-talets början, Karolinsk Barock.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 780 - 7 160 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stommar av furu. Delvis framtagen originalfärg i rödbrunt. Halvmånformade skivor. Trepassformad benställning med svarvade balusterben, T-format grenkryss, avslutande kulfötter. Längd 141, vardera bordsskivas djup 70, bredd 140, höjd 76 cm. En sentida iläggsskiva à 100 cm medföljer.

Proveniens

Enligt uppgift Drottningholms Slott,
Lars Brobergs Samling.