226
1650637

Bord, Sverige, sent 1600-tal / omkring år 1700, Karolinsk Barock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Oval skiva klädd med skinn. Kant med dekornitar och draperad stansad bård. Underrede av furu med delvis framtagen originalfärg i rött. Balusterformade kopplade ben med avslutande kulfötter. Längd 147, bredd 108, höjd 76 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.