227
1650643

Skrivbord, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av al och furu. Delvis framtagen originalfärg i rött och svart. Rektangulär profilerad skiva, svängda sarger med inredning av tre lådor, cabrioletsvängda ben. Längd 118,5, bredd 71,5, höjd 74 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.