228
1664404

Kalkstensskiva, Öland eller Kalmar, daterad 1625, Nordisk Renässans.

Utropspris
25 000 - 50 000 SEK
2 390 - 4 780 EUR
2 710 - 5 420 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Öländsk röd kalksten. Rektangulär med profilerad kant och falsad undersida. Central sköldformad kartusch med datering, initialer och två bomärken: " 1•6•2•5 / •I•M• / •B•L•", möjligen syftande på Johan Månsson Ulfsparre af Broxvik (f. sent 1500-tal - d. 1655) och hans fru i hans andra giftermål, Brita Lilliesparre af Fylleskog (f. 1598 - 1655). Då de gifte sig 1628 på Skattmansö syftar årtalet 1625 möjligen på deras trolovning. Längd 125,5, bredd 80,5, höjd 7 cm.

Proveniens

Inköpt i Årdala socken, Södermanland.
Lars Brobergs Samling.