231
1664387

Soffa, av Alexander Thunberg (mästare i Stockholm 1756- 91), Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 780 - 7 160 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålad i blågrönt med bronserade detaljer. Genombruten rygg med svängda assymetriska balustrar, rikt skuren dekor av snäckformationer, rocailler och blomsterkvistar mot delvis pikerad botten, volutsvängda armlän övergående i sarg, på sex cabrioletsvängda ben. Signerad ATB. Längd 160, sitthöjd 47, rygghöjd 111 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.