233
1664388

Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt, tidig Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Delvis framtagen originalfärg i brunrött. Rygg med genombruten balusterbricka, skuren dekor av akantus och snäckformationer mot delivs pikerad botten, cabrioletsvängda ben med H-kryss. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd 48, rygghöjd 103 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.