235
1650667

Ram, Sverige, 1600-talets senare del, Karolinsk Barock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av ek. Polykromt bemålad. Skulpterad dekor av stiliserad bladbård, nedtill med Karl XI:s spegelmonogram, krön med fragmentarisk krona. Höjd 113, bredd 92 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.