242
1664398

Bröllopsgryta, Hellefors styckebruk, daterad 1807.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Gjutjärn. Lock med rik reliefdekor, initialer "C:A:F: / M:F" samt datering 1807 flankerat av lejon och under sluten krona. Livet dito märkt. Höjd 35 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.