248
1646585

Petter Lund, tumlare, delvis förgyllt silver, (verksam 1694-1736) Nyköping.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 870 - 4 780 EUR
3 250 - 5 420 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund, slät, med vågdekor vid mynningskanten. Gravyr av ätten Rosenhanes vapensköld flankerat av initialerna J.G. och R.H. och U.E.R.H. nedanför, samt senare graverat Ingeborg Bonde. Tumlaren är stämplad M vilket kan stå för årtal 1700 eller 1724. Graverad vikt 14 lod. Höjd 6,7 cm, diameter upptill ca 9,8 cm. Vikt ca 177 g.

Proveniens

Friherre Jöran Gustav Rosenhane (1678-1754), därefter
hans dotter Ulrika Eleonora Rosenhane (1719-1762) gift med
Jöns Alexander Bonde (1721-1799) upptagen i hans bouppteckning undder "Silfver Förgyldt": 1 st stor Tumlare 14[lod], hans son
Carl Göran Bonde, friherre Bonde (1757-1840), upptagen i hans bouppteckning "1 Tumlare med wapen 14. [lod]." Sedermera hans sonsons dotter Ingeborg Bonde (1853-1927) gift med friherre Carl Gustaf Åkerhielm af Margretelund (1853 - 1903) därefter i samlingarna på Ökna säteri. Förvärvad därifrån, sannolikt på 1980-talet.
Lars Brobergs Samling.

Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1968, Sörmland II: Ökna säteri, avbildad sid 344.