Svagt konande, stående på tre kulfötter. Med spår av förgyllning invändigt. Höjd 4,2 cm, diameter upptill ca 4,7 cm. Vikt ca 34 g.
Tidigare felaktigt katalogiserad som: "Omstämplad av Andreas Anderson Gerdeen (verksam från 1794)".