254
1623788

Miniatyrbägare, silver, sannolikt Anton Günther Dickman (verksam 1710-1739), Königsberg.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Svagt konande, stående på tre kulfötter. Med spår av förgyllning invändigt. Höjd 4,2 cm, diameter upptill ca 4,7 cm. Vikt ca 34 g.

Tilläggslista

Tidigare felaktigt katalogiserad som: "Omstämplad av Andreas Anderson Gerdeen (verksam från 1794)".