258
1677581

Johan Lund, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1714. Karolinsk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slät konisk modell med liten räfflad fotring, utvikt förgylld övre kant. Ristat undertill MB. Höjd ca 18,5 cm, diameter upptill 14 cm. Vikt ca 435 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.