261
1641558

Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld. På räfflad fot, vågbandsdekor. Livet med infällda nödmynt. I botten ett karolinermynt. Höjd 10 cm, vikt 170 g.

Georg Heinrich Görtz, Karl XII:s rikshushållare, styrde stora delar av Sveriges finanspolitik och var den som föreslog att man skulle dra in koppar- och silvermynt och istället ersätta dem med nödmynt. Nödmynten präglades med 10 olika motiv, de klassiska romerska gudarna. Med hjälp av nödmynten kom Sveriges finanser i bättre balans, men tyvärr lät Karl XII prägla många fler nödmynt än vad Görtz hade föreslagit, vilket ledde till inflation och stort missnöje bland folket. Karl XII hade lovat att alla nödmynt skulle bytas ut efter kriget men det hände aldrig.