263
1670742

Gustaf Henning, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1752.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Konisk med räfflad fot, vågband, stämplad lambrequin och graverade initialer HOS och EBOD. I botten infällt mynt: 1 Taler för Johann Georg I av Sachsen, daterad 1626. Höjd 19,2 cm, diameter upptill 14,8 cm. Vikt ca 457 g.