Konisk med räfflad fot, vågband, stämplad lambrequin och graverade initialer HOS och EBOD. I botten infällt mynt: 1 Taler för Johann Georg I av Sachsen, daterad 1626. Höjd 19,2 cm, diameter upptill 14,8 cm. Vikt ca 457 g.