268
1646003

Peter Cornelis Mol, brännvinsskål, silver, Emden 1700-tal (mästare 1704).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval skål på fot, dekor av åtta drivna bucklor, två volutsvängda hänklar avslutade i fantasidjurhuvuden. Under fotkanten graverade I.F.K och M.I.K samt årtal 1759. Höjd (inkl. hänklar) ca 12,5 cm, längd (inkl. hänklar) ca 25,5 cm. Vikt 320 g.