Fanerad med bl. a jakaranda och mahogny. Med svängda ben, rak klaff och två lådor. Rika inläggningar med kvistornament och bandrosetter. Förgyllda beslag. Insida med lådor och fack. Längd 84, bredd 50, höjd 106 cm. Nyckel medföljer.
Bukowskis Auktioner N:o 386, 1970, kat nr 824, se plansch 656.