27
1678536

Sekretär, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl. a jakaranda och mahogny. Med svängda ben, rak klaff och två lådor. Rika inläggningar med kvistornament och bandrosetter. Förgyllda beslag. Insida med lådor och fack. Längd 84, bredd 50, höjd 106 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Bukowskis Auktioner N:o 386, 1970, kat nr 824, se plansch 656.