271
1677577

Johan Dragman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Arboga (verksam 1701-1746). Barock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 440 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter, svängt handtag med kulformat tumgrepp, på locket rikt driven dekor med en dam och en herre i landskap omgärdade av en lagerkrans. Höjd 8,5 cm. Vikt ca 233 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.