282
1677571

Jacob Lampa, konfektskål, silver, Stockholm 1774. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval, invändigt förgylld, på svängda bladfötter, livet med drivna och ciselerade rosor. Konturerad och rocailleornerad mynningskant. Genombrutna bladhänklar. Graverat under E.N.B. Höjd 7,5 cm, längd 20,5 cm. Vikt ca 259 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.

Jfr snarlikt exemplar i Falk Simons samling, nr 792.
Jfr snarlik av Zethelius från 1761, Svenskt rokokosilver, Bukowskis 1940, nr 215, pl. 11.