29
1651375

Spelbord, Stockholmsarbete, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft. Senbarock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med alrot, alm och valnöt, Rektangulär skiva med inläggningar av schackbräde, undervarande backgammoninredning, i sargen låda, på fyra eboniserade balusterformade ben med kryss och avslutande kulfötter. Längd 89,5, bredd 55,5, höjd 76,5 cm.