297
1677572

Magnus Stråtin, dubbel/resesaltkar, delvis förgyllt silver, Uddevalla 1774. Rokoko.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Runda, invändigt förgyllda med svängd dekor, stående på tre ben vardera. Kan fästas i varandra. Ägarstämpel med initialerna CJ. Höjd 6 cm. Total vikt ca 75 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.