1657616

Bokskåp, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Dubbla glasade skåpdörrar med bakomvarande hyllinredning. Underrede med fyrsidiga nedåt avsmalnande ben och kannelyrer. Längd 118, bredd 38, höjd 186 cm. Nyckel medföljer.