301
1679339

Erik Holmberg, terrin med lock, silver, Lund 1796. Gustaviansk.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
16 700 - 19 100 EUR
19 000 - 21 700 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund, på hög fot. Delvis dekor av godroner, bandstav och parställda lejonmaskaroner med ringhängen. På locket stor kotteknopp. Även locket med stämplar. Höjd 36,5 cm, diameter 25 cm, vikt 2 758 g.

Proveniens

Sannolikt Vilhelmina Charlotta Stiernblad (1768-1826). På livet graverat vapen (spegelvänt) för adliga ätten Stiernblad, upphöjd till Tysk-Romersk friherre 1768.