307
1677575

Simson Ryberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1789. Gustavianska.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Kolonnskaft, på rund fot, dekor av pärlstav och stansade brodyrer. Urnformad ljuspipa, senare manschetter med stämplar från 1796. Höjd ca 26,5 cm. Total vikt ca 928 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.