327
1675595

Äggkopp, delvis förgyllt silver, Danmark sent 1800-tal

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
291 - 484 EUR
333 - 554 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slät, på oval fot. Vändbar. Invändigt förgylld. Guardeinstämpel Simon Groth 1863-1904. Otydliga mästarstämplar. Höjd 5,5 cm. Vikt ca 43 g.

Tilläggslista

Möjligen står den otydliga namnstämpeln för firma Cohrs, verksamma från slutet av 1800-talet.