Slät, på oval fot. Vändbar. Invändigt förgylld. Guardeinstämpel Simon Groth 1863-1904. Otydliga mästarstämplar. Höjd 5,5 cm. Vikt ca 43 g.
Möjligen står den otydliga namnstämpeln för firma Cohrs, verksamma från slutet av 1800-talet.