345
1671791

En tysk kaffekanna, silver, sannolikt av Johan Jacob Loose, Halle, Sachsen-Anhalt 1700-tal.

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 340 - 1 530 EUR
1 520 - 1 730 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Päronformad kropp på en oval och välvd bas samt dekor av böjda linjer. Invändigt förgylld. Fällock med balusterknopp delvis i trä samt trähandtag. Kontrollstämpel och datumbokstav "Z". Höjd 21,5 cm. Vikt ca 312 g.