351
1664920

Tasse à vin, delvis förgyllt silver, Frankrike 1700-tal.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
669 - 860 EUR
759 - 976 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund med dekor av franska liljor och vapensköldar, liv med infällt mynt i botten med kung Ludvig XVI från 1786, även tumgrepp med infällt mynt med Ludvig XVI av Frankrike. På sidan graverad text: "Ant. L. Seguier 1790". Längd 11,5 cm, diameter 8 cm. Vikt ca 120 g.

Gravyren gäller möjligen Antoine Séguier (1768-1848) som var en fransk adelsman och förste president vid domstolen i Paris.
När revolutionen bröt ut var han biträdande åklagare vid Paris parlament. Han emigrerade med sin far 1790, först till Savojen, Wiesbaden, Mainz och sedan Tournai.
Han återvände till Frankrike 1799 eller 1800.