362
1668789

Vincenz Czokally, lockpokal, förgyllt silver, Wien 1800-talts slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund cuppa, balusterformat skaft på rund välvd fot med reliefdekor av akantus, kerubansikten och symboler för tro, hopp och kärlek. Lock krönt av kejserlig krona, även stämplar på locket. Höjd 38 cm, vikt ca 892 g.

Proveniens

Köpt i Wien av nuvarande ägare 2006.